Stomme i bronserad metall. Oljehus i majolika. Kupa i opalglas. Sex ljusarmar behängda med prismor. Rik organisk dekor.
Bruksslitage. Nagg. Fläckar. Något sneda delar. Renoverad och kompletterad, senare bronsering samt elektrifiering. Ej funktionstestad.