Bricka längd 34,5 cm, stämplad Julius Herz 900. Sockerskål längd 14 cm, gräddkanna längd 12 cm, insidan förgylld, Birmingham 1890-tal.
Bricka med enstaka repor och liten buckla. Sockerskål och gräddkanna med sliten förgyllning och smärre anlöpningar.