Mestadels mahognyfanerad. Glasade sidor och dörr. Bakomliggande hyllplan. Tygbeklädd insida med spegelglas. Rik dekor. Längd ca 103, djup ca 29, höjd ca 114 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och märken, mindre stötmärken. Lås fungerar ej.