Fanerad i bland annat valnöt. Lätt välvd front med förgyllda beslag. Med profilerad kalkstenskiva. Dekor av bland annat sidor med kannelyrer. Längd ca 97, djup ca 60, höjd ca 81 cm.
Slitage, repor och stötskador. Lagningar samt förstärkningar av bland annat beslag, faner samt senare bakstycke. Senare kalkstenskiva med flertalet lagningar samt delvis lösa delar.