Gråmålat. Överskåp med glasat dörrpar. Upphöjt krön. Underskåp med fyra lådor, smidda beslag. Bredd 159, djup 61, höjd 240 cm.
Senare bemålning. Ställvis slitage och repor. Nyckel saknas.