VÄGGPENDYL, sengustaviansk, Jacob Kock, Stockholm (1737-1805).

Förgylld och bronserad. Genombruten dekor av girlander, griphuvuden, blommor och bladverk. Nederdel med akantusblad och kotte. Krönt av bandrosett och lagerblad. Pendel finns. Höjd 95. Bredd 52 cm. Nyckel finns.

Urtavla med slitage och fläckar. Ytskikt med slitage. Lagningar. Ej funktionstestad.

More information

Jacob Koch hovurmakare till Gustaf III. Rättigheter 1762-1803.

Auction closed
7 000 SEK
The auction is closed.