Soffa och fotöljer klädda i blommigt tyg. Stomme i lövträfaner. Lösa, delvis djuphäftade plymåer. Brickmärkta. Soffans längd 187 cm.
Bruksslitage. Smärre hål i soffans klädsel. Fläckar. Bortfall av delar på en av djuphäftningarna.