LJUSKRONA, Empirstil, tidigt 1900-tal. Höjd ca 96 cm.
Stomme i mässing. Behängd med olikslipade prismor, dessa i bland annat krönande plym samt avslutande piggbotten. För åtta ljus samt med åtta elektriska ljuskällor.
Slitage, repor och märken. Mindre nagg. Mindre anlupen stomme. Ej funktionstestad.
Auction closed
If you have a similar object we can help you with an up-to-date valuation.
We have the highest final prices in Scandinavia. Contact.