Diadem, 18K guld, i form av vinblad och druvor av små sötvattenpärlor, med central trappslipad citrin, omgivs av rosenslipade diamanter. Stämplad sannolikt 'E L'. Längd 14,5 cm. Hårnålar av förgyllt silver med skruv för att hålla fast diadem. Längd 9,5 cm.
Smärre renovering. Slitage. Anlöpning.