Fanerade i olika träslag. Genombrutna ryggar, raka framben med nyklassicerande dekor. Stoppade, textilklädda sitsar.
Skador och slitage, märken, fanerskador, repor, renoverade bla limrester undertill.
Jämför sekretär såld vid Bukowskis Moderna Höstauktion 2006, katalognummer: 1353.