Modern formgivning. Stel modell. Fasett- och brioletteslipade akvamariner och rosenkvarts. Cabuchonslipade peridoter. Stenar med fattning i delvis hamrat förgyllt sterlingsilver. Invändig diameter ca 68 mm. Bredd ca 45 mm.
Obetydligt slitage. Mindre repor.