Två raguskedar, Gustaf Hamnqvist, Åmål 1812 och Samuel Zettersteen, Lidköping 1768. Två gräddskedar, GAB, Stockholm 1911 och Hans Georg Tillström, Stockholm 1833. Soppslev, Johan Malmstedt, Göteborg 1807. Längd 19-34 cm.
Bruksslitage. Gravyrer. Mindre bucklor. En ragusked med lagning.