Med fjädermekanism för justering av stearinljusets höjd. Behängd med prismor i olika former. Höjd 32,5 cm.
Skador, ärg, stearin. Glaskupan saknas. Prismorna senare, nagg. Ej funktionstestad.
Ю Гартохъ