Ovalt fasettslipat spegelglas. Ramen dekoreras med slipat och etsat motiv. Lövformationer på krönet. Höjd 106 cm, bredd 58 cm.
Slitage, avslag, nagg, anlupna partier. Senare stöd bakom.