Fanerad med bl a mahogny, delvis betsad. Rik intarsia, pelarben på hjultrissor. Utfällbara skivor. Spelskiva med skålningar för brickor, delvis filtklädd. Hopfälld 55 x 55 cm, utfälld 78 x 78 cm, höjd 74.
Bruksslitage. Renoverad. Spelskivorna något nedåtlutande, smärre skador.