FONOGRAF, Thomas A Edison, Orange, USA, tidigt 1900-tal.
Ek och metall. Med tratt och ljudcylindrar. Längd ca 41 cm.
Bruksslitage. Fläckar och anlöpningar. Färgbortfall. Trä med skador. Några delar något lösa. Ej funktionstestad eller monterad. Cylindrar ej genomgångna.
Auction closed
If you have a similar object we can help you with an up-to-date valuation.
We have the highest final prices in Scandinavia. Contact.