BARSKÅP/SCHATULL PÅ BEN, renässansstil, sent 1800-tal.
Ek, övre lock, rikt skuren dekor av bla evangelisten Lukas med lejonet, sidohandtag, fyra nedåt avsmalnande kopplade ben på kulfötter. 50 x 51, höjd 89 cm. Nyckel finns.
Slitage, sprickor, enstaka dekoravslag.
Auction closed
If you have a similar object we can help you with an up-to-date valuation.
We have the highest final prices in Scandinavia. Contact.