Delvis fanerad i valnöt och rot. Fyra lådor. Nedfällbar skrivklaff, bakomliggande fack och lådor. Lejonmaskaroner. Bredd 94, djup 58, höjd 148cm.
Bruksslitage. Fanerskador. Odör. Två beslag saknas. Nyckel saknas.