Trä, tyg, plast, glas med mera. Pepparkaksmaskin i form av en silverfärgad pepparkaksgubbe. Innehållande Nisse Gottberg omgiven av pepparkakor samt Nisse Skutt(för separat upphängning). Med mekanik. Bredd 155, djup 40, höjd 215 cm.
Ställvis slitage. Smärre skador. Mekanik delvis ej fungerande.
Nordiska Kompaniets julskyltning 2014.
Intäkterna från auktionen skänks oavkortat till Läkare utan gränser.