Ljust bemålat trä, svarvade knoppar samt klossfötter i rosa. Svängt bakstycke, ovandel med 32 små lådor i mindre skåp, omkringliggande avlastyta. Underdel med totalt 40 lådor i varierade storlekar. Längd ca 166 cm, bredd ca 55 cm, höjd ca 169 cm.
Senare bemålat. Slitage. Fläckar, märken. Vänster sidostycke med krackelerat ytskikt samt parti med färgbortfall.
Enligt uppgift Nyhammarsbruk, därefter Ludvika Gård.