SKÅP, swedish grace, 1920-tal.

Tvådelat. Underrede på hög benställning, två lådor i sarg. Överdel med dörrpar med bakomvarande hyll- och lådinredning. Dörrspeglar med centrala fält med inläggningar av klassicerande art.
Längd 123 cm, djup 52 cm, höjd 176 cm.

Bruksslitage, smärre repor och fanérskador (företrädesvis på gavlarna).

More information

Jämför liknande modeller formgivna vid samma tid av Carl Erik Ekholm för Svenska Möbelfabrikerna AB, Bodafors.

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed