Brunpatinerad mitt skål, 6 svängda ljusarmar, kedupphängning, dekor av pressad floral mässingsplåt. Skålen dekoreras av fackla och pinjekotte. Diameter 54 cm.
Slitage, intryckningsskador, anlupna metalldelar.