SKÅP, barock, 1700-tal.
Ek. Inläggningar av stjärnor. Tudelat. Överdel med brutet krön. Dörrpar med bakomliggande hyllplan och skedhylla. Underdel med dörrpar och bakomliggande hyllplan. Bredd 118. Djup 49. Höjd 202 cm. Nyckel finns.
Torrspricka i bl a dörrspegel. Slitage, repor och märken.