Mestadels alm. Rund skiva med profilerad skiva sant på fyra svarvade ben.. Med två uppfällbara iläggsskivor. Diameter ca 129, iläggsskivornas bredd ca 50 cm. Bordets höjd ca 76 cm.
Slitage, repor/enstaka rispor och stötmärken. Mindre fläckar.