Stomme i mässing med dekordelar i bronserad och förgylld metall. Behägd med prismor. Fem elektrifierade ljuspunkter och tolv ljusarmar. Diameter 68 cm.
Bruksslitage. Skador/avslag, anlöpningar, nagg, lagning och några skeva delar. En skadad ljusarm av, men medföljer. Prismor saknas. Ej fullt genomgången, ej funktionstestad.