MATSKEDAR, 4 st, samt RAGUSKED, silver, bl.a Erik Ernander, Uppsala, 1792. Total vikt ca 297 gram.

Olika mästare samt modeller, två av skedarna med s k fiolskaft. Samtliga skedar svenska, ragusked tillv i Hamburg 1820. Skedarnas längd ca 21 - 22. Raguskedens längd ca 29 cm.

Slitage. Repor, rispor. Gravyr samt mindre bucklor. Raguskeden med förslitningsskada.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed