MATSERVIS, porslin, 40 delar, "Classic Rose", Rosenthal, Tyskland.
2 runda serveringsskålar med oktagonal form, diameter 21 resp 27,5 cm, 3 avlånga serveringsfat, längd 26 - 39 cm, 1 karott med lock, 12 flata tallrikar, 12 förrättstallrikar, 10 brödfat.
Två mindre nagg. En brödtallrik med djupare repa i glasyren. Knappt märkbart bruksslitage.