FÅTÖLJER, ett par, "Safari", Kaare Klint, Danmark, 1900-talets andra hälft.
Stomme i ek. Sittplymå samt rygg klädd i brunt skinn.
Bruksslitage. En plymå med lös knapp som medföljer. Reva i ena fåtöljens rygg. Fläckar.