KAFFESERVIS, 6 st, Meissen, 1800-talets andra hälft.
Dekor av murgröna. Två koppar med fat, gräddkanna, sockerskål, kaffekanna och bricka. Märkt "Zum 25 jährigen Jubiläum den 12. Juni 1873. Kopparnas höjd 7 cm. Kannas höjd 19 cm.
Bruksslitage. Förgyllning med slitage. Nagg på kannans pip. Bricka med mindre tillverkningsdefekt.