SKRIN, sk Cairoware, Mameluck-stil, Mellanöstern 1800-talets senare hälft.

Mässing, dekor av koppar och silver. Text på arabiska "Kunskap är den fattiges förmögenhet". 12,5x12,5 cm, höjd 8 cm.

Slitage, skador och fläckar invändigt. Locket aningen snett.

Auction closed
400 EUR
The auction is closed.
Others have also viewed