SKÄNK, allmoge, troligen Österbotten, Finland 1800-talets senare hälft.
Brunmålad, låda i sargen, dörrpar med bakomliggande hyllplan. Lådfront och dörrspeglarna med målad, floral dekor. Bredd 100 cm, djup 59 cm, höjd 73 cm.
Slitage, renoverad, kompletterad. Nyckel saknas.
Auction closed
If you have a similar object we can help you with an up-to-date valuation.
We have the highest final prices in Scandinavia. Contact.