En märkt Skriv- & Ritboks- Bolaget, planschen märkt copyright by Chr. Cato, Copenhagen, med bl.a. lejongap, 72 x 99 cm, den andra märkt Nordiska Skolmaterialförlaget, Gunnar Saietz, Stockholm, med Blåsört och sileshår, Bengtssons Lit. A.B. Sthlm., 100 x 70 cm.
Bruksslitage, kantskador.