Svartmålade, med olika färgade skuren blomsterdekor. Svängd genombruten rygg. Lös stoppad sits. Svängda kopplade ben i h-kryss. Höjd 98 cm.
Senare klädsel. Ställvis förlust av målning. Slitage, repor.