BYRÅ, barock, 1700-tal.
Tudelad. Fyra lådor, senare beslag av mässing. Profilerad front. Senare målning. Kompletterad med senare sockel och ben. Bredd 128. Djup 63. Höjd 117 cm. Nyckel finns.
Repor och märken. Torrsprickor.