Jesusbarnet, jungfru Maria, Josef, de tre vise männen, två herdar samt tre djur. Höjd 4-20 cm. Krubba av trä, med elektrifiering medföljer.
Sedvanligt ytslitage. Mindre krackeleringar och glasyrsprickor. Avslag på Marias hand, herde med lagning. Ej funktionstestad.