Balusterformad piedestal. Bukig kruka. Reliefdekor av drakar i vitt mot grön fond. Piedestalens höjd 75 cm, krukans höjd 35 cm.
Bränningssprickor. Piedestalen med kantlagning. Glasyrnagg.