SKULPTUR, silver 925, möjligen Indien, 1900-talets andra hälft. Total vikt ca 3,4 kg.

Häst med rikligt dekorerade seldon och sadeltäcke. Fritt hängande stigbyglar och tömmar. Huvudet krönt av påfågel. Stämplad 925. Höjd 43 cm, längd 40 cm.

Slitage. Påfågelkrön sitter löst. Troligen fylld.

Auction closed
8 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed