GALLERSKÅL, Royal Copenhagen, sannolikt 1790-tal.
Rund skål med genombrutet gallerverk. Handmålad dekor i blått. Höjd
Bränningsspricka i en hänkel, den andra med lagning. Genomgående tillverkningsspricka i botten.