Helfranskt präglat skinnband med upphöjd ryggbindning.
Biblia, thet är all then helga skrift på swensko; efter konung Carl then tolftes befalning, medh förriga editioner jämnförd; summarier, och marginalier å nyo öfwersedde; concordantier, och anmärckningar förökade; nya register, och biblisk tideräkning inrättade; medh mera, som företalet närmare vthwisar. Med kongl. maj:tz allernådigsta frihet., Stockholm, tryckt hoos sal. Henrich Keysers enkio, medh egen bekostnad, åhr 1709., 1709
Slitage, skador, fläckar, skrift, några lösa blad. Del saknas. Ej fullt genomgången.