Fanerad med bl a mahogny. Svängd form. Uppsats med hyllplan och två lådor. Skinnklädd skrivskiva, utdragbar. En låda i sarg. Beslag av mässing. Längd 80. Bredd 48. Höjd 99 cm. Nyckel finns.
Fanerskador. Fläckad skrivskiva. Slitage, repor och märken.