Av Karl XII:s nödmynt: 2"Flink och Färdig", 3"Saturnvs", 2 st "Mars" (utan svärd), "Mercvrivs", 2"Phoebvs", 2"Pvelica", 2"Jvpiter", "Wett och Wapen", "Hoppet", 2 "Krona 1715", en med tre kronor samt RS. Ytterligare 2 mynt: 1 Öre kopparmynt 1725 samt sannolikt 2 Öre kopparmynt 1573. Diameter ca 2,5 cm.
Slitage, repor och märken. Stötskador. Missfärgning. Skador vid kanter.