SPEGEL, Carl Fredrik Beurling, Norrköping, omkring år 1800.

Hallstämplad (något diffust) och signerad av Carl Fredrik Beurling (verksam i Norrköping från 1781). Förgylld och bronserad. Kröndekor av urna med flankerande bladverk, nedtill infälld oval spegel med bandrosett. Kvicksilverfolierat glas. 62x151 cm.

Slitage. Folierinsskador på glas. Sprickor och lagningar i dekoren. Avslag och nagg. Senare bakstycke och ytbehandling.

Auction closed
15 000 SEK
The auction is closed.