Stomme i metall och trä. Klädd i filt och skinn och med krage av spets. Hår av syntetiskt material med rosett. Handmålat ansikte. Stämplad atelier FAUNI Finland MYMLAN. Höjd 12,5 cm.
Obetydligt bruksslitage.
Nuvarande ägare fick denna figur omkring 1960 och den har legat nedpackad större delen av de år som förflutit sedan dess.