LUDVIG RICHARDE, olja på duk, signerad och daterad (19)06.
"Sjöslaget utanför Sandhamn den 24 maj 1719 mellan 40-kanonskeppet "Wachtmeister" under befäl av kommendör Anton Johan Wrangel och en överlägsen rysk eskader". Ca 75 x 130 cm.
Ytsmuts, fläckar. Krackelyr. Mindre utbuktande parti med färgbortfall.