Lyrformad och fanerad med mahogny, beslag och urtavla samt tassfötter av brons. Höjd 60 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Slitage, smärre fanérskador och lagning, sprickor samt fläckar. Pendeln med lagning. Ej funktionstestad.