SLAGBORD, "Bergslagen", IKEA:s 1700-tals serie.
Ljust lackerat. Två slag varav ett rakt samt ett rundat, dubbla grindar samt kopplade ben. Längd 27 (total längd när utfällt ca 165 cm), bredd 117, höjd 76 cm
Slitage, repor och märken.