Rektangulärt. Gångjärnsförsedd skiva med underliggande förvaringsutrymme, dörr med ett bakomliggande löst hyllplan. Beslag i mässing. Längd ca 74 cm, bredd ca 41 cm, höjd ca 71 cm.
Slitage. Fläckar, äldre fuktskador. Märken. Gångjärn med rost. Kompletterat, bl.a senare del i front.