Klinga stämplad med tre stämplar på vardera sida samt P (approberingsstämpel). Svärtat fäste. Omändrad infanterimanskapsvärja m/1685. Total längd 91 cm.
Bruksslitage. Huggmärken. Färgbortfall, anlöpningar och rost. Parerplåt med hål och senare gravyr.