Originalglas, bladförgylld. Kröndekor med luta och fleuroner, spegelglaset flankeras av skuren lagerkrans. Höjd 60 cm, bredd 37 cm.
Skador i glaset. Del av kröndekor saknas. Sliten förgyllning. Maskstungen, torrsprickor. Senare delar baktill.