SABEL, sannolikt för officer vid infanteriet, m/1899.
Fäste i förgylld mässing, Tveeggad klinga med två blodrännor. Denna förgylld och graverad med bladornament. Balja i svärtat stål. Vis fäste en portepé Längd ca 94, varav klingan ca 78 cm.
Slitage, repor och stötmärken. Mindre missfärgning.
Auction closed
If you have a similar object we can help you with an up-to-date valuation.
We have the highest final prices in Scandinavia. Contact.